Rok v živočíšnej výrobe PD Košeca

 

 

 

 

Prvotriedna strava a voľný pohyb sú základom nášho chovu

Hovädzí dobytok aj ovce sa takmer celý rok pasú na pasienkoch v okolí Strážovských vrchov. Na pastvu ich (v závislosti od počasia) vyháňame v apríli/máji. Naspäť do maštalí sa vracajú v októbri až v novembri. Počas tohto obdobia majú výlučne zelenú stravu v bio kvalite a pijú horskú vodu. Počas obdobia mimo pastvy majú stále voľný pohyb, aj keď v rámci maštale. Starajú sa o nich vyškolení zamestnanci, pristupujú k nim láskavo, dbajú o čistotu ich priestorov. To všetko sa odráža na akosti mäsa a mäsových výrobkov, ktoré potom predávame pod značkou Košecký dvor.

 

 

 

 

 

 

 

Hovädzí dobytok

 

 

 

 

 

Január, február

 

Toto obdobie je obdobím prírastkov hovädzieho dobytku. Pripúšťanie hovädzieho dobytka je u nás voľné, v prírode, v lete počas pastvy. Začiatkom roka sa naše kravy plánovane telia. Telenie je postupné. Kravy sú vnútri, dostávajú potrebné ošetrenie, kŕmne dávky vo vysokom štádiu telivosti a sú starostlivo sledované. Teliaca krava je izolovaná aby mala pokoj, teliatko pri nej ostáva pokým zosilnie. Až potom ich presunieme do ohrady, kde sa nachádzajú aj ostatné matky s teliatkami.

 

 

 

 

Marec, apríl, máj

 

Teliatka postupne silnejú a z mliečnej stravy prejdú plynule na zelenú. Práve tento scenár je ideálny, pretože z jednej kvalitnej stravy prechádzajú na ďalšiu kvalitnú. Takto zabezpečíme to, že teľatá budú zdravé, a že budú mať najlepšie prírastky, aj kvalitné mäso. Starostlivá príprava senáže a siláže, ktorá je základom stravy hovädzieho dobytka ovplyvňuje aj zloženie materského mlieka, ktoré teľa v prvých mesiacoch života cicia. Na prelome apríla a mája vyháňame kravy s teliatkami na pastvu, na ktorej ostanú celé leto až do neskorej jesene.

 

 

 

 

Jún, júl, august, september

 

Hovädzí dobytok sa celé leto pasie na našich trvalých trávnatých porastoch. Samozrejme, pod dozorom pastiera. V stáde sa zvyknú nachádzať aj plemenné býky. Takouto prirodzenou cestou potom prebieha aj pripúšťanie. Dobytok je pokojný, má voľný pohyb, slnko, dobrú stravu. Všetky tieto faktory priamo vplývajú na zloženie mäsa, ktoré potom môžu oceniť naši zákazníci v predajni v Košeckom Podhradí.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ak vidíte naše pasúce sa stádo, radi by sme vás upozornili, že je ohradené elektrickým ohradníkom, ktorý je naozaj pod prúdom. Býky v stáde sú mladé a majú okolo roka, no i tak nie je bezpečné prihovárať sa im, približovať sa k nim, alebo sa ich dotýkať. Odporúčame preto kochať sa z bezpečnej vzdialenosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Október

 

Počasie riadi aj dátum, v ktorý sa rozhodneme zahnať naše zvieratá z pastvy naspäť do maštalí. Počas ich obdobia pasenia sa spracovávame mäso z dobytka, ktorý máme v priestoroch Košeckého dvora a ktorý bol vyčlenený po pastve z minulého roka. Keď sa kravy, podrastené teľatá a býky vrátia z pastvy, opäť je potrebné spraviť selekciu a rozdeliť, ktoré zvieratá pôjdu do výkrmu (na mäso) alebo do chovu.

 

 

 

 

November, december

 

O hospodárske zvieratá sa staráme v priestoroch PD Košeca v Košeckom Podhradí alebo v Ladcoch. Na celé toto obdobie majú pripravené kvalitné krmivo z našich polí.

 

Rastlinná výroba

 

Kontaktujte nás
Na čísle 042/38 18 684 alebo prostredníctvom formulára nižšie
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Text správy: *
Overovací kód: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia