Plodiny v našej rastlinnej výrobe

 

 

 

 

Čo vypestujeme, ostáva na Slovensku

Časť nami dopestovaných plodín slúži ako krmivo pre naše hospodárske zvieratá, či ako základ pre krmivá, ktoré predávame ďalším chovateľom. Niektoré plodiny dodávame do potravinárskeho priemyslu. Sme radi, že väčšina z toho, čo vypestujeme, skončí na Slovensku a možno aj vo vašej kuchyni, na vašom stole.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Máte záujem odoberať od nás niektoré plodiny?

Zháňate slovenského producenta rastlinnej výroby? Chcete predávať slovenské potraviny alebo ich použiť pri výrobe ďalších produktov? Aktuálny prehľad nášho osevného plánu nájdete nižšie. Tešíme sa na budúcu spoluprácu, stačí sa nám len ozvať.

 

 

Kontakty

 

 

 

 

 

 

 

 

Venujeme sa týmto plodinám

 

 

 

 

 

Pšenica potravinárska, pšenica kŕmna

Časť úrody si ponechávame pre vlastné potreby, časť putuje do slovenských mlynov a teda možno aj do múky, z ktorej sa chystáte doma upiecť koláč či chlieb.

 

 

 

 

Jačmeň kŕmny

Jačmeň pestujeme pre naše vlastné kŕmne účely, slúži ako krmivo pre nami chované hospodárske zvieratá. Mäso potom spracujeme a predávame pod značkou Košecký dvor.

 

 

 

 

Kukurica siata

Kukurica, ktorú dopestujeme, je súčasťou krmiva pre naše hospodárske zvieratá. Časť úrody predávame bioplynovej stanici na Slovensku.

 

 

 

 

Repka olejná

Táto plodina nám slúži ako striedač osevných plánov. Na Slovensku nemáme spracovateľa repkového oleja z repky olejnej a preto väčšina produkcie putuje na ďalšie spracovanie a tvorí biozložku pohonných hmôt.

 

 

 

 

Pohánka jedlá

Pohánka je úžasnou medziplodinou, ktorá slúži ako zelené hnojenie. Odbyt našej pohánky je najmä mimo Slovenska, len malá časť ostáva u nás a predáva sa ako osivo (zelené hnojivo) či potravina. Naším cieľom je postupne zvýšiť výmeru pestovanej pohánky a zaviesť jej finálny predaj slovenským spotrebiteľom.

 

 

 

 

Cirok obyčajný

Túto plodinu ocenia najmä celiatici, pretože je prirodzene bezlepková. V našom osevnom pláne je zaradená preto, lebo ju predávame regionálnym bioplynovým staniciam. Nakoľko cirok neobľubuje divá zver, lokality, ktoré čelia jej náporu využívame práve pre pestovanie tejto plodiny. Cirok môže slúžiť aj ako zložka krmiva pre hospodárske zvieratá.

 

 

 

 

Horčica biela

Horčicu bielu pestujeme pre potravinársky priemysel, ktorý z nej spracováva známe a obľúbené dochucovadlo – horčicu. Časť úrody predávame na ďalšie pestovanie – horčica slúži ako zelené hnojivo. Celá úroda ostáva v našej krajine.

 

 

 

 

Repa cukrová

Odberateľom našej cukrovej repy je regionálny výrobca cukru Považský cukrovar v Považskej Teplej. Ak ste si ich cukor práve dali do kávy či do čaju, spomeňte si, že pochádza z našej poctivo vypestovanej repy.

 

 

 

 

Hrach siaty

Úrodu hrachu rozdelíme na potravinárske a na kŕmne účely. Celá úroda však ostáva na Slovensku. Hrach slúži ako striedač v našich osevných plánoch, nakoľko výborne viaže dusík do pôdy.

 

 

 

 

Zemiaky konzumné

Zemiaky pestujeme pre vlastnú potrebu a pre ďalší predaj spotrebiteľom.

 

 

 

 

Peluška jarná

Poskytuje dobrú úrodu semena a je kvalitným zeleným hnojivom. V rámci pestovania je to pre nás zatiaľ novinka. Je to odroda hrachu používaná na krmivá a zároveň dusík viažuca plodina, ktorá nám slúži ako výborný striedač v osevných plánoch.

 

 

 

 

Slnečnica čierna

Využitie tejto rastliny je pestré, či už na kŕmne účely, alebo pre ďalšie spracovanie a výrobu stolového slnečnicového oleja. Dopestovanú slnečnicu predávame slovenským firmám, ktoré z nej vyrábajú práve spomenutý olej.

 

 

 

 

Proso siate

Táto obilnina je jednou z najstarších na svete a má bohaté uplatnenie v potravinárstve aj v krmovinách. U nás je to zatiaľ novinka v osevnom pláne.

 

 

 

 

Ďatelina lúčna

Pokosenú ďatelinu predávame v balíkoch ako krmivo slovenským chovateľom, ale nechávame si ju aj pre vlastné kŕmne účely.

 

 

 

 

Facélia vratičolistá

Facéliu pestujeme účelovo, ako medziplodinu. Táto rastlina je atraktívna najmä pre včelárov a včely, nakoľko je medonosná.
   

 

 

 

 

 

Kedy a čo pestujeme?

 

Kontaktujte nás
Na čísle 042/38 18 684 alebo prostredníctvom formulára nižšie
Meno:
Telefón: *
E-mail: *
Text správy: *
Overovací kód: *
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia